O Księdze Tura

Slavic 3
info ze stron księgarskich

O  I tomie  Mitologii Słowiańskiej  – Księdze Tura

CZESŁAW BIAŁCZYŃSKI, „MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA. KSIĘGA TURA”

języki:  polski

00 Mitologia-slowianska_Czeslaw-Bialczynski,images_big,30,83-7411-035-X

Mitologia słowiańska to pierwsza w historii literatury próba odtworzenia wierzeń, religii i bajecznych dziejów Słowian w zamkniętym kształcie mitologii.

Pierwszym z czterech tomów jest „Księga Tura” (wydanie drugie, poprawione i pełne – Fundacja Turleja 2007, [wyd. I – Baran i Suszczyński, Kraków 2000]), Wielki Tajemnik Słowian zawierający możliwie pełny zapis wierzeń, podań, mitów, legend, obrzędów i rytuałów religijnych, wiedzy magicznej czyli kultury duchowej, jaką wytworzyła cała Słowiańszczyzna na przestrzeni trzech i pół tysiąca lat obecności w dziejach. W zamierzeniu autora cztery księgi mają dać przystępny dla przeciętnego czytelnika, atrakcyjny w formie obraz kultury duchowej i materialnej naszych przodków, która stanowi o poczuciu zakorzenienia każdego z nas we wspólnocie jaką jest Polska, Słowiańszczyzna, a szerzej również Europa czy kultura indoeuropejska.

Zebrane przez autora mity i podania – z obszaru od Bałkanów po Polskę i od Połabia po wschodnie krańce Ukrainy i Rosji – zostały skomponowane w jedną całość, tworząc zrąb mitologii starosłowiańskiej. Jest to beletrystyczna, chronologiczna opowieść o tym, co działo się od stworzenia świata po czas mitycznych początków pierwszych państw słowiańskich.

Książka w swoim układzie jest wzorowana na „Mitach greckich” Roberta Gravesa. Autor nadał jej kształt trójwarstwowy. Pierwsza warstwa to wartka opowieść fabularna, czysta treść mitu, podania, legendy czy opowieści bajecznej, pozbawiona komentarzy. Drugi poziom stanowią przypisy umieszczone pod każdym rozdziałem. Zawierają one poszerzony opis oparty na kronikach historycznych i materiałach naukowych z wielu dziedzin. Trzecia warstwa to przypisy do przypisów – część stworzona z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby zgłębić temat.

<!–Mitologia słowiańska Czesława Białczyńskiego, mimo wieloletniej pracy badawczej autora z wykorzystaniem narzędzi i źródeł naukowych oraz ogromu wiedzy, nie jest po prostu naukowym opracowaniem tematu. Stanowi piękną, wciągającą, literacką – ale rzetelną z naukowego punktu widzenia – wizję, udaną próbę zebrania w spójną jedność bogatej, a nieznanej kultury Słowian.

–>Mocną stroną wydawnictwa są ilustracje Jana Pola (Jerzego Przybyła).

Pol z dużą swobodą porusza się na gruncie symboliki i treści mitologicznych. Posiadł wielką wiedzę na ten temat, jest też obdarzony niezwykłą wyobraźnią i dużym talentem narracyjnym. Stworzył bogatą, udaną artystycznie i ikonograficznie galerię bogów i innych postaci mitologicznych.

Informacja nadesłana: Fundacja Turleja

„Zawiera ona mity o powstaniu świata, narodzinach bogów i toczonych między nimi wojnach. W fascynujący sposób przedstawia także historię pojawienia się ludzi na ziemi. Książka zadowoli najbardziej wytrawnych miłośników kultury słowiańskiej. W następnych latach ukażą się kolejne tomy czwórksięgu Białczyńskiego: ‚Księga Ruty’, ‚Księga Tanów’ i ‚Księga Wiedzy’.”

Czesław Białczyński
MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA. KSIĘGA TURA
Wyd. Fundacja Turleja, Kraków 2007
235 x 315, 592 ss., oprawa twarda
ISBN 83-7411-035-X

Relief głowy

Informacja o wydaniu I, Wydawnictwo Baran i Suszczyński, Kraków 2000 (z ilustracjami Małgorzaty Chełkowskiej) – fragment książki:

” ‚Księga Tura’ jest pierwszym tomem całości zaprojektowanej jako Czwórksiąg – Wielki Tajemnik. W czwórksięgu ma zostać zawarty możliwie pełny zapis wierzeń, podań, mitów, legend, obrzędów i rytuałów religijnych, wiedzy magicznej (o ziołach, nawęzach amuletach, środkach urocznych itp.), czyli kultury duchowej, jaką wytworzyła cała Słowiańszczyzna na przestrzeni swojej 3500 letniej obecności w dziejach. W zamierzeniu autora czwórksiąg ma dać przystępny dla każdego przeciętnego czytelnika, popularny obraz owej kultury duchowej i materialnej naszych przodków, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów bajecznych, mitycznych, najdawniejszych, które wszak stanowią o poczęciu zakorzenienia każdego z nas we wspólnocie zwanej Polską, Słowiańszczyzną, a szerzej również Europą, czy kulturą indoeuropejską.”

Slavic 3


16 thoughts on “O Księdze Tura

 1. z przykrością stwierdzam,iz żadna Pana księga nie jest obecnie dostępna nawet na Allegro..co jest dla mnie niezwykle przykra wiadomością..

  • Niedługo będzie dostępna Księga Ruty – ma być gotowa w listopadzie, a po niej będzie wznowienie Księgi Tura w roku 2013

   pozdrawiam serdecznie

   CB

 2. Pierwszy tom już mam i czekam z niecierpliwością na całośc.
  Czy w kolejnych tomach będzie wszystko to co jest na stronie tutaj czy może więcej lub mniej?

  • Więcej ale i inaczej, bo książka to jednak jednolita konwencja – a tutaj możemy raz uprawiać literaturę a raz publicystykę czy też snuć luźno domysły i dyskutować we wpisach.

   Pozdrawiam

   CB

   • Witam Panie Czesławie.
    Mam pytanie, odnośnie Pana książek, Czy nadal są do dostania ?
    Na Allegro ich nie widzę.
    Jeśli można , to poproszę o kontakt mailowy z Panem.
    Mój mail. akwatystyka@gmail,com
    Pozdrawiam serdecznie,
    Leszek
    Ps.
    Tak trzymać! :)

  • W takim razie trzeba poczekać na kolejny dodruk, wydawca ma obowiązek dodrukowywać systematycznie tak żeby była w ciągłej sprzedaży – zdarzają się jednak poślizgi w drukarni. Na pewno będzie.

 3. Witam Pana.C
  Ja również czekam na I tom , chciałbym w pełni zaznajomić się z naszymi korzeniami. Ponieważ od dziecka czuję że otacza mnie kłamstwo i obłuda. I nie mogę uwierzyć że dopiero od tzw.Chrztu polski istniejemy.Łącze pozdrowienia Przemysław. P.S.Proszę mi powiedzieć jakie jest źrudło mojego imienia.

  • Prze-Mysław ma dwojakie znaczenie przemyślny – czyli sprytny, ale przede wszystkim „uderzający myślą” – błyskotliwy (per- jak w Perun, bo to przemienne z pre) i prący myśl czyli pracujący w myślach, może zamawiający, czyli czarujący, wiedzący, w każdym razie używający umysłu do pracy. Za takiego był uważany Przemysł Czeski. Praca, to parcie, przeć myśl. Stąd też pochodzi słowo przemysł – na określenie technologii pracującej dla człowieka, czyli tworów powstałych z przemyślenia – z wiedzy, z nauki. A jednocześnie w słowie przeć czy prać-uderzać jest moc pioruna i energii, której trzeba użyć do pro-dukcji, czyli „wytwarzania” (produkt – wytwór).

 4. Witam Panie Czesławie,
  Chciałbym zapytać o czteroksiąg Mitologii Słowian. Ponieważ są obecnie dostępne dwa tomy, kiedy można się spodziewać trzeciego oraz czwartego tomu?

  • Trudno powiedzieć kiedy pozostałe dwie się pojawią. To bardzo ciężka praca i skomplikowana, ale też bardzo przyjemna. Nie może tam być przekłamań, więc wymaga dużej precyzji. Proszę o cierpliwość i pozdrawiam

   • Rozumiem, praca nad takim projektem na pewno jest bardzo skomplikowana i również przyjemna. Chciałem po prostu zapytać czy może już prace nad nim są bliskie szczęśliwego finału. Będę więc cierpliwie czekał :) Chciałbym przy okazji zaproponować, że gdyby była potrzeba stworzenia ilustracji to chętnie bym pomógł w tej dziedzinie. Gdyby był Pan zainteresowany to tu jest mój mail: bartosz.dluzewski@gmail.com
    Pozdrawiam serdecznie i owocnej pracy

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s