Proto Slavs (Scyths-Scolotians) in Ojców Castle in 500 BC. [ENG]


© translated by Katarzyna Goliszek

Where does the Scythian armour in Ojców Castle come from?


 Zamek-w-Ojcowie_l

13.12.2012

Polskie Radio (Polish Radio)

30d47761-21b2-4713-aac7-5a3204052815.file

Ojców Castle, photo by Jerzy Strzelecki/ Wiki. Photo licensed by cc-by-sa 3.0.

Archeologists from the Institute of Archeology of the Jagiellonian University led by dr Michał Wojenka studied the western part of Ojców Castle.

Archeologists from the Institute of Archeology of the Jagiellonian University led by dr Michał Wojenka were studying  the western part of Ojców Castle (Kraków district) by conducting excavations during this year’s work. The most interesting discovery in the area is a unique element of Scythian armour dating back to 2500 years ago.

“This part of the fortress had not been excavated so far. It turned out that medieval relics of buildings and vessels of prehistoric communities of Lusatian culture were hidden under the medieval cobblestone” – explains the head of the studies.

Moreover, under the cobblestone the archeologists came upon an unexpected relic – a Scythian 3,7cm long arrowhead which is estimated to come from the 6th century BC.  Although it needs to be examined further, the archaeologists suspect that the arrowhead indicates the end of the settlement. From the scientific point of view it is a very important fact that the relic had been in a good archaeological context – in the cultural layer containing numerous findings which belonged to the inhabitants of the village.

“The discovery sheds new light on the history of the Lusatian culture settlement on the castle hill in Ojców. So far, within the Jurassic period of Krakow and Czestochowa merely a few similar sites have been discovered. They are likely to be the material trace of Scythian armies’ march through the Upland” – says dr Wojenka. The Scyths were warlike people whom Herodotus described in ”The Histories”. In the middle of the first millennium BC they set out from the steppes of  the Black Sea for predatory expeditions that reached Central Europe and even as far as the borders of Egypt.

During the study in 2012, as in previous years, plenty of movable antiques were acquired from different periods. There are a lot of modern relics in the form of fragments of vessels pottery, tiles and metal objects. The most interesting ones are a Polish coin from 1767, bronze hooks and eyes, a thimble, iron knives and marbles. Antiques coming from  the Middle Ages period are represented by fragments of vessels pottery and single  metal objects. Excavations will continue in 2013.

(ew/PAP – Nauka w Polsce)

dolina-ojcc3b3w-dolina-bytc3b3w-opisy-poprawionaENG


Tagged with: Dolina Ojców i Dolina Źródła Bytów, Ojców

40 thoughts on “Proto Slavs (Scyths-Scolotians) in Ojców Castle in 500 BC. [ENG]

  • Na mapie widzę tłumaczenie nazwy Pieskowa Skała na angielski jako Dog Rock. Tylko, że nazwa Pieskowa Skała nie pochodzi wcale od psa… Niektórzy twierdzą, iż jej źródeł trzeba szukać w staropolskim zdrobnieniu imienia Piotr. Dziś powiedzielibyśmy „Piotrkowa Skała” ewentualnie „Piotrusiowa Skała” a dawniej ponoć „pieskowa”… od przechodzącego w miejscowniku i wołaczu imienia Pietrze w zdrobnienie Piesku…

   • Etymologia „Piotrowa” tej nazwy miejscowej – Pieskowa Skała – jest późna i uchrześcijaniona. Podobnie i legendy herbowe mają pochodzenie od dużo starszych symboli, często tamg scytyjskich i sarmackich, często także od pogańskiej starej symboliki (jak na przykład herb Rawicz – gdzie Panna w Czerwonej Sukni na Niedźwiedziu – to po prostu Dzika Bogini Boru i Żądzy – Dziewanna-Krasa), a niekiedy jak herby Odrowąż, Cielec czy Łabędź wręcz od podstawowych gwiazdozbiorów zodiaku niebieskiego starożytnego, które tworzyły z czwartym gwiazdozbiorem – cztery ramiona pogańskiego krzyża, tego samego który dał podstawę krzyża chrześcijańskiego. I tutaj jest nie inaczej. Psia Skała jest Skałą Psiej Gwiazdy, a nie żadnego Piotrusia Pana. Dog Rock – to się dokładnie zgadza. Całość jest wpisana w Odwzorowanie Oriona na Ziemi Polskiej (System Wawelski powiązany z systemem Doliny Ojców). Dolina Ojców też nie stąd bierze nazwę, że tu siedział król Łokietek, a Maczuga Sokola nie ma nic wspólnego z Herkulesem (chyba że jako z romajskim uzurpatorem Per-Przechwałą, Przechwalcą Perperuny – Bogini Burzy, bogini Ognia Niebieskiego – Błyskawic [Pher-Koleso]).

    Tak się składa, że w Krakowie i okolicach przez cały tysiąc lat od wprowadzenia chrześcijaństwa działali intensywnie Strażnicy Wiary Przyrodzoney Słowian i zostawili po sobie znaki i symbole, budowle, wręcz megalityczne (jak krakowskie kopce) oraz legendy takie jak Czarnej Królowej, która zamieniona w Skałę w Dolinie Ojców wiecznie płacze, a wywodzi się z Lasoty opodal Kopca Kraka i znana jest tutaj jako Babka Kraka i Czarna Królowa, Pani Krzemionek i Łyszczca oraz Świątyni Dziewięciu Kręgów w Łyskogórach (Łysych- tych Świętokrzyskich). Owi Strażnicy Wiary Słowian zadbali żeby utrwalić właściwe nazwy w pamięci ludu i one przetrwały i tutaj, zadbali też żeby stawiane budowle wkomponowały się w System Zodiakalny, żeby kościoły stanęły w miejscach które są święte ze starożytnej swej pogańskiej świętości, i żeby te kościoły wypełniły stare herby pogańskie, znaki ezoteryczne i okultystyczne. Dlatego kościół Franciszkanów opodal słynnego OKNA JP2 jest najbardziej pogańskim kościołem Krakowa, chociaż dorównują mu też inne – jak ten zwany Mariackim – nasycony masońską symboliką i zagadkami okultystycznymi przenoszącymi wiarę pogan w czasy współczesne, czy też ten najświętszy podobno – zwany Katedrą Wawelska – Wawel Zakłamany z jego dzwonami – dzwonkami – które w orszakach ludowych do dzisiaj odstraszają duchy Zaświatów czyniąc hałas gdy się topi Marzannę.

    Największym dowcipem wszechczasów jest po pierwsze skala tej mistyfikacji – ogólnoeuropejskiej – Kod Leonarda i cała ta okrzyczana książka i film, to tylko Czubek Prawdziwej Złotej Góry Ludowej, mówimy tu o kodzie Zodiaku i odwzorowaniu go na Ziemi, ale i o kodach platońskiej akademii zawartych w katedrach i kościołach, jak i o dziesiątkach obrazów, bynajmniej nie samego Leonarda, ale np. maluczkiego Jana Matejki i jeszcze innych maluczkich malarzy – mistrzów, dziejopisów, którzy w obrazach tych zawarli symbole dobitnie świadczące o tym co chcieli nam przekazać. Podobnie zresztą jak uczynili to w literaturze inni KODYŚCI Wszechczasów, poczynając od mistrza nad mistrzami Jana Kochanowskiego.

    Kraków Jagiellonów – stolica największego państwa Europejskiego, z którym powierzchnią nie mogło się równać nawet Imperium Rzymskie, podobnie jak Paryż Karola Wielkiego – nie mógł pozostać bez czułej opieki Strażników, którzy szczególnie dbali o to żeby stolice mocarstw europejskich odpowiednio nasycić podaniami, symbolami, budowlami, znakami i nazwami – i to się działo właśnie wtedy w okresie od 400 do 1300 ze szczególną intensywnością przez całe tzw. średniowiecze, które było okresem śmiertelnej walki chrześcijaństwa ze starą wiarą. walki – dodajmy to – przez chrześcijaństwo ostatecznie dzisiaj już przegranej.

   • To trzeba zmienić treść na Wikipedii, gdzie czytam:
    „Stojąc na Kopcu Wandy 4 listopada lub 6 lutego zobaczymy zachodzące słońce dokładnie nad Kopcem Krakusa, natomiast stojąc na kopcu Krakusa 2 maja lub 10 sierpnia zobaczymy słońce wschodzące nad Kopcem Wandy[2]. Są to przybliżone daty celtyckich świąt Samhain, Imbolc, Beltane i Lughnasadh”.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Wandy#Ciekawostka
    Nawet już dwa filmiki na swoim kanale YT odnośnie celtyckiej Polski zdążyłem zrobić.

   • Przyjdzie czas zmieniać Wikipedię, o czym już tutaj pisaliśmy na Czarnym Pasie – jak tam kasowano Białczyzmy tak zwane w hasłach Rodzimowierczych. Przyjdzie czas czyszczenia szamba po kalijudze na Wikipedii i to niedługo. A jak wiadomo co zapowiadam to wprowadzamy w czyn – jedno po drugim. Takich bredni jak tam piszą, zwłaszcza o świętach pogańskich i o kopcach krakowskich to naprawdę w życiu nie czytałem gdzie indziej. Tu u nas można sobie poczytać o kopcach – jest już ze 20 artykułów na ten temat – Wiki jest dobra dla Lemingów, a piszą ją Yetisyny. A co tam piszą o Janie Kochanowskim – no, no , no – naprawdę „głęboka” wiedza „naukowa”.

   • Nie trzeba być geodetą ani astronomem z wykształcenia żeby sobie tam stanąć na kopcu jednym i drugim , i rozszyfrować to, no ale trzeba się jeszcze trochę znać na paru innych sprawach. Najlepiej zacząć od Wikimapii i wykreślenia linii między różnymi kopcami oraz odniesieniu tego do linii północ-południe, potem zodiak i już będzie, tylko jeszcze precesja. Nijak nie wyjdzie 1 maja ani 2 maja – przybliżone to mogą być co najwyżej wybory do Sejmu. Megality mają to do siebie, że nie są do niczego przybliżone tylko hiperprecyzyjne – Pierwszy promień słońca w Równonoc albo Przesilenie przechodził przez bramę- WROTA – i padał na ołtarz – prosto na ołtarz! Kto myśli inaczej ten żyje w Mayi stworzonej dla Lemingów – w Matrixie zrobionym przez Yetisynów, w reptiliańskim urojeniu, w ciemności kalijugi. Czyśćmy to szambo, ceńmy prostotę – nie ulegajmy prostactwu!

    Mnożą się oczywiście obecnie szczególnie obficie „teoretycy” i „odkrywcy” alternatywnych historii i dziejów – niestety dezinformastorzy, maniacy i zwykli oszuści. Optymistyczne jest to, że nasilenie ich działań świadczy o rychłym upadku Ciemności.

   • Celtycka Polska, Katolicka Polska, Niemiecka Polska, Germanska Polska, JudeoPolonia itd… dla niektorych moze byc kazda, byle nie Polska Slowianska… hehehe. Cudowne jak zwykle…

   • A od czego jest Google-tłumacz? Tekst jest tłumaczony dla analfabetów, zwłaszcza z USA. Czy oni prowadzą jakieś dyskusje na forach po polsku?

    Oto zacytujemy słynną Wikipedię która i tak przytacza dane wybielone, wypudrowane i ulukrowane na temat analfabetyzmu współczesnego tak polskiego jak i amerykańskiego:

    „Analfabetyzm (gr. αναλφαβετος nieznający liter) – w rozumieniu potocznym, brak umiejętności pisania i czytania oraz wykonywania czterech podstawowych działań matematycznych u osób dorosłych, tj. według kryteriów UNESCO – powyżej 15. roku życia. Osoby nie posiadające takiej umiejętności nazywane są „analfabetami”. Procesem zmniejszającym analfabetyzm jest alfabetyzacja…
    W krajach Trzeciego Świata problem analfabetyzmu sięga kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent mieszkańców. Obecnie szacuje się, że w Europie jest 3% analfabetów, w Ameryce Pd. – 15%, w Azji – 33%, a w Afryce – 50%.

    Nie jest łatwa ocena skali analfabetyzmu wtórnego oraz funkcjonalnego (dot. niemożności zrozumienia i wykorzystania drukowanych informacji oraz przedstawień graficznych tj. ikon, wykresów, diagramów), czyli praktycznej niezdolności posługiwania się słowem pisanym: braku zrozumienia treści najprostszych instrukcji, braku umiejętności wypełnienia najprostszych formularzy. Podobnie jest z analfabetyzmem matematycznym, czyniącym ludzi niezdolnymi do sprawdzenia rachunku w kasie sklepowej, nie mówiąc o obliczeniu podatków. Badanie tych zagadnień daje czasem bardzo różne wyniki, w zależności od przyjętych kryteriów. Odsetek ten nawet w bogatych krajach może sięgać 50 i więcej procent. Ocenia się np., że 77% Amerykanów, 47% Polaków i 28% Szwedów ma problemy ze zrozumieniem tekstów, a mianem sprawnych językowo można nazwać w tych trzech krajach odpowiednio tylko 2%, 21% i 32% mieszkańców (według International Adult Literacy Society).”

    To wystawia USA prawdziwie kasujące to państwo świadectwo i to się wprowadza teraz w Polsce – tylko 2% Amerykanów rozumie co się do nich pisze po angielsku. Trzeba zawalczyć o te 2% (bo to 6 milionów amerykańskich „intelektualistów” z Yale i innych „superuczelni”- reszta to i tak analfabeci, nic nie zrozumieją dopóki jakiś komunistyczny rząd nie nauczy ich czytać i pisać ze zrozumieniem. Tak się rządzą potomkowie Celtów, Celtowie skreolizowani na Germanów.

   • Celtycka Polska a może wywodzący się z Polski Celtowie.
    Kto wie może Celtowie to zaginieni Polacy. ;p

    Można łatwo obalić bajania co niektórych nacji o 12 plemionach czy królu Arturze.
    Celtowie to Sakowie. Przynajmniej ci byli pierwowzorem.

   • Czy jak by ten tekst, byl o obrzezaniu, to tez bysmy sie mieli obrzezac, wg twojej „żagańpolskiej logiki” i za sprawa twojej „nieugietej germanskiej woli”? Dlaczego nie piszesz po celtyjsku, skoro sam ciagle piszesz tylko o Celtach, czy Germanach itd? Widzisz ich i tylko ich zawsze i wszedzie (ok, jak tak lubisz i jesli to cie robi szczesliwym), ale z boku, to wyglada to na jakies takie niespelnione pragnienie… To tak, jak z takim kawalem, ze Jasiowi sie wszystko tylko z jednym kojarzylo, nawet pusta biala kartka papieru…

    W tym swoim celtycko/germanskim zaslepieniu, nawet nie spostrzegasz, o ty anty-polaku i anty-slowianinie, ze sam tu piszesz po polsku/slowiansku? To wyglada na jakas dziwna frustracje i totalne kompleksowe szalenstwo.
    Co za typowa ALLO ALLO „logika” i nie tylko! Nie wie lewa polkula mozgu/reka, co robi prawa? Hahahahahahahahaha… :-)

    Cala ta twoja wiedza i logika przypomina mi wiedze i logike i „polskosc” jednego takiego pana najlepszego i najwiekszego aktora, co wzial udzial w takiej jednej zaklamanej anty-polskiej produkcji filmowej, a potem broniac publicznie tego (pipipip) powiedzial, ze Polacy to swoje dzieci do tarcz przywiazywali pod Cedynia…!
    A co, jak i jemu tak i tobie wolno pisac i mowic te „prawde”, co wam slina na jezyki przynosi…
    Qu pokrzepieniu waszych serc… ofkors…

    Rozumiem, ze te twoje filmy oparte sa na zrodlach prawdy jak wiki i sa o tym, jak to zli Slowianie/Scytowie, napadali na ich odwieczne ziemie i niszczyli tych dobrych Celtow, protoplastow rownie dobrych, a nawet znacznie lepszych Germanow/Niemcow…

    P.S.
    Widze, ze niestety nieuleczalnie, niezmiennie i na oslep, starasz sie wszedzie (nie tylko tu), promowac ten twoj typowy gebelsowsko-propagandowo-komediowy, pro-germanski/pro-niemiecki ton i poziom wypowiedzi. Rozwijasz sie.

   • Słowianie (początkowo w większości I2a) a Scytowie (początkowo w większości R1a) to dwie odrębne grupy ludzi. Germanów (ich język) zrównałem ze słowiańskim, więc nie mogą być równie dobrzy co Celtowie, ale jednocześnie nie muszą (i nie są dla mnie źli) być tymi złymi, są po prostu z „innej bajki” – czytaj, że wygląda mi na to, że doszli na „nasze „ziemie nieco później. Ze Skandynawii i z ziem na wschód od Bałtów (Gdzieś z pogranicza białorusko-ukraińskiego). Na co wskazuje wtórne podobieństwo j. słowiańskich choćby do żmudzkiej gwary.
    Piszę po słowiańsku, jak Irlandczycy mówią po angielsku. A za obecny język możemy podziękować kościołowi – temu z Aten – prawosławnemu, który na 500 lat przed Niemcami „dał” nam przekład Biblii za pomocą Cyryla i Metodego.
    Potem wprawdzie Rzym odbił nas i Czechy dla swoich interesów. Ale widać tu jak wielkim utrwalaczem (ale i kreatorem) języka, kultury i obyczajów był w owym czasie Rzym i Ateny.
    Węgrzy zrozumieli jego siłę i zdołali się przechrzcić zachowując swoje.
    Na zachodzie Europy Rzym posłużył się Germanami, i w 1/3 Europy mówi się teraz w językach germańskich (Skandynawia, Wlk. Brytania, Irlandia itd).
    Rzymowi udało się też zlatynizować spory kawałek kontynentu, Grekom swojego języka już nie.
    Co do zaglądania w majtki – mnie to nie interesuje.

   • Przenoszę tu odpowiedź moją na równie mądre wynurzenia pana Zaganpolska spod hasła Iwan Szajnowicz bo tam to nie na temat a tu pasuje. Twierdzi pan o rzekomo eleganckich i ciepłych zwrotach z greki i łaciny oraz z węgierskiego które są emocjonalnie lepsze od zimnych północnych germańskich i słowiańskich. Oto co mówi nauka na ten temat w przeciwieństwie do wyssanych przez pana z palca twierdzeń podobnych do tych wyssanych o I2 – którą to haplogrupę cały naukowy świat od Rosji po USA uważa za staroeuropejską. Dalsza dyskusja na temat tego rozdwojenia jaźni nie ma sensu i będzie kasowana. I1 i I2 miało jednego ojca który się nazywał I-1-2 i miało też bliskiego semickiego (niearyjskiego) brata J. Ani jedni ani drudzy to nie ARIOWIE. Nigdy nimi nie byli. NIEARYJSKI = niesłowianski = nieceltycki = niegrecki = nieromański = niegermański = niehinduski = niepereski, itd.

    Farkas panie kolego, to słowiańskie – warkas, wargas, warczący, wrogi, warcha – wilk, warchoł. Węgrzy mówią w 50% po słowiańsku, a Rumuni w 70% – z języka literackiego usuwają tam sztucznie słowiańskie słowa, które używają w języku potocznym. Lupus – odsłowiańskie: łupieżca, od łupić, łupi – Łupigłowy – Wilcze plemię Lupi Glaa -zapisane przez germańskiego mnicha analfabetę Glaa – powinno być Glawa – Lupi Glawa (Uupi Guava – tak by to też ci kreole zapisać mogli i byłoby, jak plemię murzyńskie, w Karpatach). Lykos – łypać, lukać – patrzeć wrogo, ale też łykać, łaknieć. Nie trzeba tłumacza nawet. Od tego Wilkołaka Lupiego, Łupiego co błąka się po borach Nurów (słynnych u Greków z Wilkołactwa – Herodot o tym pisze) i po Białowierzy – jest litewski Lokis – wilkołak lub niedźwiedziolud. Czyż nie dźwięcznie i śpiewnie i wiele samogłosek, emocjonalnych? Najbardziej emocjonalne ludy mieszkają w Afryce Równikowej.

    “Likaon (także Lykaon, gr. Λυκάων Lykáōn, łac. Lycaon) – w mitologii greckiej król Arkadii[1].

    Uchodził za syna Pelasgosa i Okeanidy Meliboi[2]. Wraz ze swoimi 50 synami uchodził za człowieka bezbożnego i przepełnionego pychą. Zeus chcąc się osobiście przekonać o jego nieprawościach, pod postacią żebraka zjawił się na dworze Likaona. Król rozpoznawszy boga, chcąc go wypróbować, podczas posiłku podał mu mięso ludzkie. Rozgniewany Zeus uderzeniem pioruna zabił zarówno Likaona jak i jego synów, z wyjątkiem najmłodszego, Niktimosa, którego ocaliły błagania bogini Gai[3]. Według innej wersji Likaon i jego synowie zostali zamienieni w wilki[4].”

    Nawet Grecy piszą że był synem Pyłozłotogłowego Połyska, Połyskowica i Miłowoji – Mazonki, w Arkadii – Arka-Dawie, a więc na Ziemiach Wiljonu – Widłuży czyli Troji Ario-Słowiańskiej (Skołockiej)- to potomek Jaszczurów – Sarmatów, Plemienia Smoczego – Żmijowego. Dzeus- pierwotnie Pan Działu, Ten Co Perunem Dzień z Nocy Dzieła = Perun (dzieła, dzieli, dzień-czyni i rząd-dzieli (żądli – to to samo : razi błyskawicznie), dzieli i rządzi -jednym słowem Perwy: Pierwszy, Perący i dawca Prawa. Tyle, że nie tak jak maluczcy, niedouczeni myślą – Dawca Prawa dla Ludzi – ludzie mieszkają w Jawi, a Perun jest Dawcą Praw dla Bogów – dla PRAWI są PRAW, a nie dla maluczkich – tymi rządzi bóg Mocy Prawa Jawi – Prowe (Prow, Prone, Porewit, Porenut – Prawo Roniący, Prawo Uwidniajacy, Prawo Notujący, Prowo-Dyr). Nieuki naukowcy prostują te zapisy stare i manipulują nimi sobie dowolnie. Nie trzeba, mitologie potwierdzaja się wzajemnie ze wszystkich stron, co najwyżej naświetlenie jest inne, raz romajskie raz hinduskie, raz perskie, raz skańskie.

    Gaja – Boginia Gająca, Gaj Dawająca – Kir Lata dająca , inaczej też Ruja. stąd gajdowie – o gającej mowie, gający mową – ale i ustanawiający święte gaje – gajdewoci, wajdełoci, wajdelota – litewski (gajda, wajda, bajda – opowiadacz mitycznych podań i znawca słów, mowy, gajenie – mowa uroczysta, poetycka, “rozkrzewiona”, bogata, ozdobna – tak jak rozkrzewione i bogate jest Lato).

    “Bohovia a hrdinovia antických bájí”

    Słownik wybranych postaci mitologii greckiej i rzymskiej

   • Mówi pan, że I2a bliskie semickiemu J – to by się zgadzało
    vlk – wilk – likos
    krk – kark – laimos
    trh – targ – agora

    wychodzi na to że polski/słowiański to dodawanie samogłosek do czeskiego/słowiańskiego, hmmm…

  • Ze wszystkich tych pomysłów najlepszy jest jednak ten że Niemcy i w ogóle Germanie to Nie-Ariowie. To jest bomba. W rosyjskim jest jeszcze więcej samogłosek np. srka, sroka , soroka. I co z tego? W perskim bardzo południowym wilk – warkha, po rosyjsku wołk, bo wielki, to samo po polsku nie warczący tylko wielki.

   • Rosyjski to już wybitnie skreolizowany język. Oczywiście wg. ludzi z Zachodu. I tak nim polecą gromy – tam na niemiecki i angielski też walą się słowa krytyki. Wcale nie czynią z nich jakichś super języków.
    Kończąc – nie ma ostatecznych wniosków i rozwiązań, od genetyki przez językoznawstwo po archeologię – wszystkie te dziedziny co chwilę coś odkrywają, więc nie ma co się boczyć na nowe dowody, oraz z góry zakładać swojej nieomylności, bo można na tym tylko stracić. O to w swoich wpisach apeluję.

   • I pod tym się podpisuję obiema rękami. Ale nowość i otwartość nie może oznaczać dowolność i nienaukowość. Wyznajemy światopogląd naukowy. Co nauka już wie, uznajemy – czego nie wie – tu możemy spekulować, możemy też sprzeczać się z koncepcjami różnymi, ale nie możemy się posunąć do twierdzenia 2+ 2 = 5, bo to jakaś „inna” matematyka, fantazmatyka raczej.

    Fantazmatyką jest na przykład twierdzić, że Jaszczurze Plemię (Żmijowe Plemię) lub Wężowe mówiąc inaczej, to które się z Ptako-Wężycy narodziło w Hylaji-Helisji-Kalisji, czyli inaczej Wenedowie-Sarmaci (Serpentowie, Serbi, Wenedowie-Wędzi, Skołoci-Scyci) z Syrej Maci zrodzeni – to plemię SEMITÓW, albo Staroeuropejczyków, czyli NIE-ARIÓW.

    Można się porozumiewać w ramach światopoglądu naukowego albo w ramach światopoglądu fantastycznego, ale nie skakać od jednego do drugiego i prowadzić dowolnie, według widzi mi się, dyskusję na obu płaszczyznach.

  • Dear zaganpolska

   First and foremost, your suggestion that we should write here in English is sheer gibberish. Here, on this forum, write Polish people whose mother tongue is Polish and whose official spoken language is no other than Polish. The Polish Slavic language is ours and I assume that the majority of us writing here would rather send comments in our native language, i.e. in Polish. Although so many people are speaking English nowadays, it doesn’t mean that all of us, irrespective of our cultural and linguistic background ought to adjust to them just because English is so popular and spoken all over the world. The English language, as one of Germanic languages, is not as rich in vocabulary and grammar as our Polish language which belongs to the Slavic group of languages and which is much older than any of the Germanic languages. My native – Polish – language is my heritage and pride. Do you, zaganpolska, suffer from inferiority complex of not being German or Germanic? If so, change your nickname here as the one you use on this forum sounds downright Polish.

   Next and finally, if you were my student, I would order you to write a sentence with BECAUSE a hundred times so that you keep to grammatical correctness. You should have written either:

   ”Could you please write it in English because (since /as / for) THE post is written in this language”

   or:

   Because (Since / As) THE post is written in English, write it in English, please .

   Indeed, you ought to learn grammatical rules so as to write in English, especailly here, on this forum because this blog represents a high level and whatever language(s) we post our comments in – HERE ON THIS BLOG, I EMPHASISE :) – it must be done really well.

   Though I happen to speak English more often than Polish (luckily just happen which is not every day) – depending on various situations – I take pride in my beautiful Polish language and I do try to speak it as correctly as I can passing it on to younger generations.

   • Właśnie się uczę angielskiego, zacząłem od słów, teraz pora na gramatykę. Dzięki za rady.
    Straciłem nieco czasu, poświęcając się rosyjskiemu, czeskiemu a ostatnio grece. Ale widzę, że punktem wyjścia/początkowym powinien być międzynarodowy, jakim jest angielski (czy to dobrze czy źle, ze akurat angielski takim językiem jest – nieważne).
    Ja staram się zarazem nie wchodzić w konflikty personalne. Więc moja rada z kolei dla Ciebie – też postaraj się nie wpierać komuś (mi) kompleksów a opisywać zjawiska/problemy.
    Bo ktoś mądry kiedyś stwierdził, że cechą ludzi małych jest skupianie się na krytykowaniu innych, a cechą ludzi wielkich krytykowanie zjawisk, ideologii i problemów.
    Zdrowia.
    p.s.
    Zgodnie z sugestią, oraz marną znajomością angielskiej gramatyki piszę teraz tu świadomie po polsku.

   • Anty-polaku i anty-slowianinie, skoro sam przyznajesz, ze marnie znasz angielski/germanski, to po co sie domagasz, od innych, zeby w tym jezyku pisac? Czy po to, zeby tu zamotac i zmanipulowac wszystko jeszcze bardziej, jak to caly czas usilujesz robic? Gdzie tu logika? Taki z ciebie „germanofil”, co ani po germansku ani po slowiansku logicznie pisac nie umie?

    Tworzysz na sile wydumane jakies dziwaczne teorie, idziesz w zaparte i trzymasz sie ich, mimo logicznych kontrargumentow, ktore nigdy do ciebie nigdy nie trafialy i nie trafiaja. Proby rozmow z toba (i nie tylko zreszta), sa jak rzucanie grochem/argumentami o sciane. Nikogo nie sluchasz, tylko tego dziwnego twojego wewnetrznego glosu…cokolwek to jest… i cokolwiek ci podpowiada… Nawolujesz tu innych do dostrzegania wielu punktow widzenia (nie wazne czy logicznych, czy nie, czy prawdopodobnych i prawdziwych, czy nie itd.), ale sam masz tylko jeden, swoj, anty-polski i anty-slowianski sposob rozumowania.

    Ty i inni wyznawcy nie-indoeuropejskiej/slowianskiej tradycji juz tak macie, ze jak sie wam mowi niewygodna dla was prawde, to od razu sie rzucacie jak poparzeni, zaslaniacie sie urazona duma i uczuciami religijnymi, manipulujecie, zmieniacie temat, unikacie odpowiedzi i odpowiedzialnosci, staracie sie umniejszyc wage argumentow/zaslug waszych oponentow, dokladnie tak jak to zrobila wg was angielska krolowa… Jestescie identycznie zaklamani, bo ta wasza nie-indoeuropejska/slowianska tradycja jest identycznie zaklamana i nie umiecie sie z jej ograniczen wyzwolic. Ta tradycja tak ma, tak masz anty-polaku i anty-slowianinie, tak maja tzw. zydzi, chrzescijanie, muzulmanie, marksisci, faszysci, ateisci itp. Nie dziwi nic…

    Zadne logiczne argumenty nie sa wystarczajaco dobre dla wszystkich was. Licza sie tylko wasze argumenty, czesto nawet nie argumenty, tylko te wasze zamotane neurotyczne emocje… (ze to niby my Slowianie tak mamy wg ciebie i innych Zawszewiedzacychlepiej). Ja mysle, ze to wasze podejscie do prawdy i rzeczywistosci bierze sie z tego waszego rozdwojenia jazni, wynikajacego z tego, ze podswiadomie wiecie, ze wszystko co dobre, pochodzi od Naszych Przodkow, dlatego tak Nas i Naszej Indoeuropejskiej/Slowianskiej Tradycji nienawidzicie…

    W twoim wypadku to jest zwyczajnie juz fizycznie smieszne, takie samookaleczanie sie, w nieskonczonosc… o Wielki Germanisto, ktorym jak nam tu ciagle wmawiasz jestes, bo nim jestes, prawda?, czy raczej w sumie to nie prawda?

   • Zatem, nasz koleżka „zaganpolska”, chciał się tylko pochwalić, że właśnie uczy się angliczańskiego.
    Dlaczego nie łaciny, też miała być językiem międzynarodowym, tylko plan się spaprał.
    Pewien facet kupił sobie nowy zegarek, ale jakoś nikt tego nie zauważał. Pytał więc przechodniów o ulicę, podstawiając im przed oczy rękę z zegarkiem. Jeden mu odpowiedział, wskazując tę ulicę nogą na, której miał nowy but.
    A.S.

  • Jezyki sylabiczne (sanskryt) -> języki w których niejawna sylaba ze znaku została wycięta i trza się jej domyślać jak „hiebrajskie” (uproszczenie fonemu do spółgłoski) -> jezyki wtórne gdzie samogłoski juz jako odrębne znaki zostały podostawiane do słów i to niekoniecznie wszędzie i we właściwym brzemieniu. Tak wyglądał „rozwój jezyków” w tej „greckiej, semickiej czy prościej ujmując satanistyczno asurzej odnodze (yahwe to demon – asur).

   A zestawienie ARMEJCZYK i AR-A-MEJCZYK jest wystarczającym dobitnym przykładem kłamstwa nazistowskiego bardzo populatnego w dowodzeniu „pierdologi o obiecanych Ziemiach Obrzezanych”. Armejczycy czyli Hyksosi odpowiedzali za 1 i 2 Okres Przejsciowy w Egipcie byli semitami czy nie semitami? Ha?

 1. Radzę wam dobrze- odwróćcie się od tych swoich bałwanów i prośćie prawdziwego Boga- Stwórce świata o łaskę, póki jeszcze jest na to czas …już niedługo Pan Jezus przyjdzie na ziemię a wtedy będzie za późno …zostanie tylko płacz i zgrzytanie zębów. Szkoda czasu na te ‚zabawy’ .

  • Ma pan panie doktorze Alban bardzo mocny „wdruk”, który trzeba spróbować w sobie przełamać. Wiem że to trudne bo wbijano w pana te sprawy wraz z emocjami od urodzenia, od chrztu, od dziecka, poprzez komunię i tak dalej, a wcześniej zrobiono to pańskim rodizcom i dziadkom. Jeśli chce pan być kiedykolwiek Wolnym Człowiekiem niech pan spróbuje „przełamać” ten „wdruk”. Jeśli panu z tym dobrze to proszę dalej utrzymywać darmozjadów którzy żyją z pośrednictwa miedzy panem a bogiem. Bóg jest w panu – nie potrzebuje pan pośredników. Może pan rozmawiać z bogiem bezpośrednio. Jeśli pan go zapyta kim był Jezus, on panu odpowie. Ja pytałem i wiem, że był pewien człowiek, ale nie był on bogiem. Jego życiorys był inny niż uczą w kościele pośrednicy, którzy pasożytują na biednych ludziach i ich lęku.

   Niech pan przeczyta mój artykuł 14 czerwca a będzie pan trzy kroki bliżej prawdy i wyzwolenia z ułudy, fałszu, mayi.

   • Chrzest to rytualne duchowe obrzezanie.
    Ludzie po amputacji ducha cierpią później na przekonanie o własnej nieomylności
    i próbują skłonić innych aby marnowali sobie życie razem z nimi w ten sam sposób.

    Wydaje im się że skoro mają jakieś poglądy to napewno mają rację
    czują że muszą zbawić świat ale zbawić siebie nie potrafią.

    Chcą myśleć za innych i decydować co dla innych jest dobre
    ale za własne życie odpowiedzialności wziąć nie potrafią
    Ksiądz im musi powiedzieć jak żyć,dogmat zagłusza wątpliwości
    a ściana pacierzy sumienie.
    Mylą opinię większości z prawdą,marionetki w rękach kasty kapłanów.
    Opętani obsesjami o diabłach i końcach świata.

  • Panie „dr alban” idź ze swoimi radami z psami tańcować. Ja radzę, abyś pan i panu podobni do Watykanu wyjechali na zawsze, a dywaniki ze sobą zabrali bo Islam tam na Was już czeka. Tam będzicie mogli się nawzajem nawracać.
   Tu już Was nam nie potrzeba. Tych ponad 1000 lat zakłamania i okradania nas, wystarczy.
   Podpisz się imieniem i nazwiskiem katecheto z bożej łaski!
   Życzę miłej podróży!!!
   A,S,

  • do dr alban:
   Po co tu przyszedles? Czy My Slowianie przychodzimy dowas wyznawcow nie-indoeuropejskiej/slowianskiej tradycji?

   Ja radze ci jeszcze lepiej: Odejdz i nie mecz siebie i nas.
   Jak chcesz to czytaj te swoje „zrodla” i pisz te swoje „madrosci” gdzies indziej np. na stronach parafialnych itp. o nastepny wiedzacynajlepiej. Nikt tu dla takich jak ty nie chce czasu marnowac. Ja radze ci jeszcze raz :Odejdz teraz i nigdy nie wracaj.

 2. Naród kładzie na swych bogach pieczęć swej narodowości
  nie każdy chce być żydem duchowym jak Ty a straszenie jakie tutaj prezentujesz to żenada.
  Wszyscy żydopodobni chrześcijanie są tacy infantylni?

  „Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery. I taki to otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga.”
  .
  Rz 2; 28-29

  Żydowski hymn triumfu
  „Niezupełnie rozumiejąc co my wam czynimy, staliście się powszechnymi agentami naszej rasowej tradycji…”
  „Żydowscy rzemieślnicy, żydowscy rybacy są waszymi nauczycielami i waszymi świętymi z niezliczonymi wyrzeźbionymi postaciami w niezliczonych katedrach wzniesionych dla ich pamięci. Żydowska dziewczyna jest waszym ideałem macierzyństwa i dziewictwa. Żydowski zbuntowany prorok jest centralną figurą w waszych religijnych modlitwach. My zlikwidowaliśmy waszych bogów, odstawiliśmy waszą rasowa spuściznę i zastąpiliśmy ja naszym bogiem i naszymi tradycjami. Żaden podbój w historii nie może być nawet porównywalnym z tym czystym i sprawnym opanowaniem was!”
  Marcus Eli Ravage – osobisty biograf klanu Rothschildów o judeochrześcijaństwie

  Swoich bogów masz a szukasz cudzych.

  Twój rabin Jeszua został posłany tylko do złych ludzi,w dodatku tylko do żydów.

  jEwangelia Mateusza 15:24,Jeszua mówi:”Jestem posłany TYLKO dla zmarłych owiec Izraela”
  jEw. Jana 4:22, “…zbawienie bierze początek od Żydów”.

  Początek i koniec :)

  „Jeszua przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników” (1 Tm 1:15).
  Jeszua nie ma więc nic do powiedzenia ludziom dobrym.
  Ma wiadomość dla grzeszników – ludzi złych. Przyszedł do ludzi złych.

  Jeszua powiedział : “Nie zdrowi potrzebują lekarza, lecz źle się czujący.
  Przyszedłem powołać nie sprawiedliwych, lecz grzeszników”. Mk 2,17

  Nic dziwnego ze religia abrahamowa jest odpowiedzialna za zbrodnie przeciwko ludzkości
  i czystki etniczne na całym świecie.
  Cały żydpodobny kościół chrzescijański składa sie z niesprawiedliwych grzeszników.

 3. “Cała przecież, bezmyślnie głoszona przez Kościół ‘teologia grzechów odkupienia metodą Jezusa z Nazaretu umęczenia’, to zatruwający ludzkie dusze gniot umysłowy, wzorowany na praktykach hebrajskiego kapłaństwa Jerozolimy, uwielbiającego się nurzać w „odkupicielskiej krwi” niewinnych, ofiarnych zwierząt. A wiarę w skuteczność tej obżydliwości (pisownia poety Stefana Kosiewskiego) zaszczepił naiwnym chrześcijanom udający „hellenistę” agent Sanhydrynu Szaweł z Tarsu, szerzej znany jako apostoł Paweł. I ta jego „wytracająca mądrość mędrców” (1 Kor. 19-23) kołtuńska głupota stała się bardzo efektywnym zaczynem CYWILIZACJI OBŁUDY, promieniującej na świat z „Miasta na Wzgórzu (Syjon)”.

  Amerykański pisarz John Kaminski, z którym kiedyś bliżej korespondowałem,
  utrzymuje że z tego Syjonu spływa na cały świat dusząca swymi wyziewami CZARNA CHMURA, która ludziom zasłoniła najzwyklejsze słońce.

  Aż wstyd mi tutaj przypominać, że „apostołami” tego globalnego nowotworu stali się, odpowiednio do swej misji przygotowani („przyuczki” w formie sfingowanych na nich zamachów w marcu i maju 1981) znani Aktorzy Dziejów, Karol Wojtyła i Ronald Reagan, którzy w 1987 roku w Miami na Florydzie zawarli Globalne Przymierze Krzyża i Wall Street .”
  http://markglogg.eu/?p=545

  Gdy neojudaizm/katolicyzm,prawosławie,anglikanizm itp, rozprzestrzenia się w jakiejś kulturze
  wspiera swój rozwój zniesławianiem rdzennej tradycji,zachęcając do jej całkowitego odrzucenia

 4. I jeszcze jedno
  Chcesz zbawiać innych?
  Najpierw zbaw siebie.
  Ludzie chorzy na poczucie misji to osoby opętane przez cudze pustynne bożki z Betlejem,Galilei i Nazaretu.

 5. Jeżeli nasi wspaniali archeolodzy znajdą coś, co jakoś nie da się przypasować Rzymianom, Celtą lub Germańcom, to wymyślają jakieś zbrojne przemarsze Scytów. A skąd i dokąd by mieli oni przemaszerowywać, jak tu cały czas byli i są.
  To takie samo mydlenie oczu, jak z tą wędrówką ludów w V wieku. Scytowie, którzy tu byli i tworzyli kulturę łużycką, używali strzał scytyjskich. A jakich mieli używać, japońskich? Szybciej Japończycy używali wzoru scytyjskiego – tocharskiego. Co raz częściej będziemy się dowiadywać o takich perełkach. Co raz więcej jest artefaktów, które nie można siłą przypasować, niż do Scytów = Słowian.
  A.S.

  • Obawiam sie, ze tacy „najwieksi polscy patryjoci” archeologowie itp. jak tu obecni ALLO ALLO anty-polacy i anty-slowianie, oraz wyznawcy nie-indoeuropejskiej/slowianskiej tradycji, juz o to zadbaja, zeby tych artefaktow nie znalezc… Zinterpretuja ew. znaleziska tak samo poprawnie politycznie… jak zazwyczaj… Zobaczcie na skrajny infantylizm logiczny racji, tu publikowanych przez ich czolowych przedstawicieli, nie trzeba dlugo szukac jak to bedzie brzmiec…

   „Wielcy germanscy Celtowie” z nienacka i podstepnie napadnieci przez krwiozerczych Scytow… lub nizszych rasowo i umyslowo, pierwotnych Slowian z dzidami z trawy i blota… Pewno jeszcze znajda slady kanibalizmu itd… Naprawde robi mi sie niedobrze, jak musze raz po raz czytac te ich histeryczne wyssane z pipipip brednie.

   Widzialem kiedys na youtube film o antycznych cywilizacjach, wszystko bylo ladnie do momentu jak autor nie zaczal gadac o zatopionej Atlantydzie (Wyspie Wielkanocnej) i o tym, jak to 4 rasy z kosmosu wyladowaly na tej Atlantydzie… Skoncentrowal sie na jednej kosmicznej rasie… domyslcie sie jakiej… Poplakalem sie ze smiechu… Oni wszyscy maja guzy na rozumach od tego obrzezania…

  • A jednak ciagle cos ci archeo wykopuja!
   Oczywiscie oficjalne poprawnie polityczne poglady nie pozwalaja nikomu na pisanie prawdy na onet, ale poczytajcie sobie wszystkie komentarze, Panie i Panowie Slowianie i cala reszta was, takze wy ktorzy jestescie anty-polakami i anty-slowianami, a zwlaszcza dotyczy to wszystkich was wyznawcow i propagatorow/nawracaczy-zawraczaczy nie-indoeuropejskiej/slowianskiej tradycji…

   Znaleziony link o artefaktach archeologicznych znalzionych w Polsce:

   http://znaleziska.org/wiki/index.php/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

   SLAWA NASZYM STAROZYTNYM SLOWIANSKIM PRZODKOM!!!
   SLAWA NASZEJ PRADAWNEJ, SWIETNEJ I SWIETEJ
   INDOEUROPEJSKIEJ SLOWIANSKIEJ TRADYCJI!!!

   http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/sensacyjne-odkrycie-znalezli-grodzisko-sprzed-1000,1,5538732,region-wiadomosc.html

   Sensacyjne odkrycie. Znaleźli grodzisko sprzed 1000 lat

   Niedaleko Hajnówki naukowcy odkryli średniowieczne grodzisko i przypuszczają, że odbywały się tam pogańskie obrządki.

   Przypuszczamy, że grodzisko pełniło nie tylko funkcje obronne, ale również ceremonialno-kultowe – mówi Dariusz Krasnodębski, pracownik naukowy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, który prowadzi badania archeologiczne w Zbuczu koło Hajnówki.

   Przepalone kości ludzkie były rozsypane na stropie w fosie wewnętrznej u podnóża wałów grodziska. Wykopano je na głębokości około jednego metra. – Z naszego odkrycia nie wynika jednak, że mógł być tutaj cmentarz. Odbywały się tu raczej pogańskie obrządki związane z uświęceniem miejsca obronnego – przypuszcza Krasnodębski.
   Archeolog jeszcze nie wie, do kogo mogły należeć kości. Wkrótce zbadają to antropolodzy. Ze szczątkami tymi również są związane fragmenty przedmiotów codziennego użytku oraz narzędzia z żelaza.
   Grodzisko w Zbuczu to jedno z najstarszych obiektów słowiańskich w tej części Polski. Zostało ono zbudowane pod koniec IX wieku. Ma około stu metrów średnicy i jest otoczone wałami, których wysokość dochodzi do 3,5 metra. Zostało zapewne zniszczone przed 1041 r.
   Wcześniej przeprowadzono tam prace w latach 2004-2010. – Odkryliśmy wtedy również przepalone szczątki trzech osobników, dwóch dorosłych oraz dziecka – przypomina Dariusz Krasnodębski. Naukowcy badali wówczas fosę wewnętrzną oraz bramę wjazdową.
   Eksponaty z wykopalisk będzie można oglądać w Muzeum Podlaskim w Białymstoku najwcześniej za dwa lata.

   ~q : Wkurza mnie słowo POGAŃSKI. Co to znaczy. Czy jak zmieni się religia to chrześcijanie będą poganami. Jak już to religii obrządku starosłowiańskiego, wyznawców Peruna lub Swaroga. Nie szanujemy swoich korzeni, zachowujemy się jakbyśmy się ich wstydzili, a żyją w naszej tradycji zwyczaje z tamtych czasów. (śmigus-dyngus, Marzanna, malowane jajka, ogień na grobach).
   Czy wiecie że Racibor I zdobył stolicę Norwegii, że w XII w byliśmy potęgą na Bałtyku?

   ~wredny do ~q: Bo tak naprawdę dzisiejszy katolicyzm z figurkami i odpustami to czystej wody pogaństwo

   ~Göde do ~wredny: Chrześcijaństwo to wiara ludów pustynnych a wiara słowiańska, celtycka czy germańska to wiara ludów leśnych. Każdy sam decyduje czy pochodzi z ludów pustynnych czy leśnych.

   ~ot, po prostu definicja… do ~q: Poganie − określenie używane wobec wyznawców religii niemonoteistycznych, głównie politeistycznych i animalistycznych.

   ~qwass do ~ot, po prostu definicja…: chrześcijaństwo w którym jest ojciec, syn i duch. Gdzie występują baranki i gołębice, jest ciało i krew. Daruj sobie monoteizm.

   ~Słowianin do ~qwass: Już św. Patryk wyjaśnił logicznie trójjedność Boga przy pomocy liścia koniczny. A jeśli chodzi o gołębicę i baranka – trzeba odróżniać symbole od wcieleń bóstw.

   ~qwass do ~Słowianin: każdy politeista wyjaśni CI mnogość bóstw koniczynką lub gałązką sosny. Język metafor jest zbyt pojemny aby był wiarygodny.
   Dzisiaj możemy zamiast koniczynek używać FRAKTALI.

   ~Göde do ~Słowianin: To wasz matka boska to chyba zwykły chwast, który rośnie obok koniczyny?

  • cd. komentarzy:

   ~zniesmaczony do ~q: dlaczego mamy szanować niepiśmiennych dzikusów którzy mordowali dzieci w ofierze swoim bogom? Dlaczego mamy szanować ich religię – skroro jej praktykowanie wymagało palenia ludzi żywcem?

   ~qwasss do ~zniesmaczony: Czy te szczątki co archeolodzy znaleźli są wynikiem KANIBALIZMU? Daruj sobie takie wnioski. Równie dobrze są wynikiem napaści na siedlisko i wymordowaniem jego mieszkańców. Nikt nie mógł ich pochować i przyroda spowodowała że popadło to siedlisko w zapomnienie na 1000 lat.
   Poszukaj u wujka google o początkach naszego państwa to się zdziwisz.

   ~Bazyli do ~zniesmaczony: Praktykowanie Koscioła rzymsko-Katolickiego praktykowało mordowanie ludzi w imie wiary np. zamordowanie Katarów (to zrobili Dominikanie), mordowanie Hugenotów, wymordowanie indian w Ameryce Południowej, wymordowanie Jaćwingów i Prusów.

   katon1 do ~Bazyli: Komunia czyli spożywanie ciała i krwi Jezusa to ślady dawnego kanibalizmu rytualnego starożytnego Bliskiego Wschodu i nie tylko. Zastanowiłeś się jakie jest pierwotne źródło tej ofiary?

   ~Robo do ~Bazyli: W Ameryce Południowej jest więcej indian niż w Północnej. Prawdziwy holokaust mieli indianie w USA. Tam żydowscy senatorzy płacili za każdy indiański skalp 1 dolara. Mordercze zapędy izraelitów pochodzą jeszcze z przed 3 tysięcy lat. Wspomnę tylko o wymordowaniu mieszkańców Jerycha.

   ~evidence : katolicy zaraz będą domagali się, żeby zasypać i postawić tam krzyż a powinno się zasypać katolików…

   ~poganin : Chrześcijaństwo w Polsce instalowali wysłannicy Watykanu i zaproszeni rycerze niemieccy. Niech ksiondze nie fanzolą o tradycji chrzescijańskiej, bo to sa jaja lub szyderstwo

   ~rigader do ~poganin: Kto wie czy te spalone kości nie są właśnie efektem owego wprowadzania chrześcijaństwa. Zazwyczaj wprowadzano je ogniem i mieczem.

   ~hali120 : Jakie pogańskie? Obrządki religijne, dobre jak każde inne! Czarne pismakom też we łbach poprzestawiały!

   ~dwa wybuchy : Zniszczone w wyniku miłościwej chrystianizacji?

   ~flash : A może to skutki „wizyty” cesarza Ottona z 1040 roku. A kto wie o powstaniu ludowym z 1034 r ??? Dlaczego , przeciwko komu, przeciwko czemu, jakie skutki etc !? Polecam biblioteke cyfrową UJ albo i chociażby wujka Googla.

   ~d do ~flash: To powstanie ludowe miało miejsce w Wielkopolsce. Na Podlasiu nawet władza państwowa zaczynała się dopiero zakorzeniać, a co dopiero mówić o religii.

   ~wszystkiego najlepszego! : Kościół katolicki lubił takie bezbożne miejsca zabudowywać kościołami. Miejsce to jest owiane obrządkami, modlitwami pogańskimi, dymami z ognisk pogańskich więc bardzo pożądane jest by tym miejscem zajął się egzorcysta katolicki, lub przynajmniej biskup pokropił je święconą wodą. W przeciwnymwypadku Polakom może się zachcieć pogaństwa a wtedy kler katolicki będzie musiał nawracać niesfornych rodaków delikatnie popychając ich ku właściwej wierze: a to smażeniem na ognisku a to jakąś wymyślną torturką, może trzeba będzie wypić rozpalony ołów lub być gotowanym w rozgrzanym oleju. Życzę przyjemnych marzeń o przyszłości archeologom.

   habemus papam do ~wszystkiego najlepszego!: I bardzo lubil tez klejnoty z owych miejsc rabowac, przepraszam zbierac na chwale boza.

   ~zniesmaczony do habemus papam: jakie klejnoty!? słowianie wczesnośredniowieczni to była kompletna dzicz – mieli problem z podstawami obróbki metali. Obejrzyj sobie ich wyroby w muzeum archeologicznym

   ~m, do ~zniesmaczony: To zależy, w jakim okresie. W IX-X w. było inaczej, głównie dzięki wzmożeniu handlu (wiele ziem słowiańskich nie miało po prostu dostępu do metali kolorowych, ponieważ leżały one na terenach morenowych).

   ~archeolog do ~m,: tak napłynęło trochę srebra – arabowie płacili za niewolników dirchemami. wywieźli z ternów dzisiejszej Polski dziesiątki tyś ludzi.

   ~hj do ~wszystkiego najlepszego!: Pogaństwo było tylko pewnym etapem, a powrót do niego byłby cofaniem się w rozwoju.

   ~karen do ~wszystkiego najlepszego!: a ja chce zyby wskrzeszono religie naszych praojcow-przed narzuceneim nam jarzma watykanskiego

   ~h do ~karen: Wejdź jeszcze na drzewo.

   ~Zniesmaczony do ~karen: to wolny kraj wskrzeszaj sobie dowolny idiotyzm – ale na ofiary z ludzi na szczęscie nie pozwala prawo.

   ~Polak do ~wszystkiego najlepszego!: w pełni popieram poświecenie tego miejsca oraz GODNY POCHÓWEK ofiar zdegenerowanych wyznawców swarożyca.

   ~Krzysiek : Niemożliwe. Przecież w 966 roku Mieszko I ochrzcił Polskę. W 50-lecie chrztu nikt nie uprawiałby pogańskich obrzędów.

   ~archeolog do ~Krzysiek: nie chrzań proszę – slady misji chrześcijańskim z ziem polskich mamy już z ok. 800 roku, rotunda A na wawelu to ślad misji wielkomorawskiej z ok 920-tego. Gdy Mieszko przyjmował chrzest spory odsetek jego poddanych był już chrześcijanami.

   ~selso : To wcale nie byly poganskie obrzadki tylko religijne obchody ,niema zadnej roznicy pomiedzy tymi obchodami a dzisiejszymi np katolickimi.

   ~JA_JO : Słowianie mieli własny, bardzo bogaty obrządek religijny. Do dziś niektóre elementy są nadal uzywane w obrządku chrześcijanskim. I jest to powód do dumy z naszej prastarej tradycji.

   ~Słowianin do ~JA_JO: Zgadza się, ale to nie powód, żeby do tej religii wracać. Bo mimo wszystko była prymitywna etycznie, podobnie jak inne religie politeistyczne zresztą.

   ~Artur do ~Słowianin: Etycznie to ci poganie stali o wielu wyżej niż ówcześni katolicy. Wtedy nawracanie siła było normą. Chrzczono np. całe wioski słowiańskie, oczywiście bez zgody chrzczonych, a potem zabijano wszystkich, żeby nie mogli wrócić do pogaństwa. Pogańscy Słowianie tworzyli społeczeństwa dużo mniej rozwarstwione, z dużą dozą demokracji (najwyższą władzą był Wiec). Wzniecano bunty nie dlatego, że nowa wiara była odrzucana, w politeistycznym społeczeństwie jeden bóg więcej nikomu nie przeszkadzał, ale dlatego, że z nowym bogiem przyszli jego kapłani. I zaczęło się przymuszanie do obrządku (wybijanie zębów za jedzenie mięsa w piątek), konieczność utrzymania coraz liczniejszego kleru itp. Ludzie biednieli, zniszczono tradycyjny rodowy sposób życia, za to powstała nowa klasa bogacących się próżniaków. O ile na Zachodzie taki system był naturalną konsekwencją i wynikiem rzymskich rządów przed upadkiem imperium (zmienili się tylko ludzie na szczycie), to dla Słowian był całkowicie obcy, niezrozumiały i niesprawiedliwy. Został narzucony siłą.

   ~ehhh do ~Artur: Tzw. zmuszanie do chrztu wynikało właśnie z pogańskiego sposobu myślenia. Poganie nie byli tak przywiązani do bóstw, jak my dziś, ale traktowali je podobnie jak świeckich przywódców. Bóstwo dopuściło, żeby wyznawcy przegrali wojnę – czyli nie spełniło swoich obowiązków. Wobec tego, wyznawcy również powinni zaprzestać czczenia go i zacząć oddawać cześć skuteczniejszemu bogu zwycięzców.

   ~qwasa do ~Artur: Czemu tak mało ludzi tak myśli. Przez brak szacunku dla naszej historii jesteśmy takim gnuśnym narodem.

   ~Jan do ~qwasa: czemu tak malo ludzi mysli? Poniewaz reszta jest wyksztalcona i zna historie.

   JozefPierd do ~Artur: „Etycznie to ci poganie stali o wielu wyżej niż ówcześni katolicy” Doprawdy? Orgie ze zwierzętami, kazirodztwo, oddawanie czci dziwnym bóstwom. Naprawdę bardzo etyczne pogańskie zachowania.

   ~podyskutój ze źródłem : św Otton do JozefPierd: „U was, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; u nas, pogan, tego wszystkiego nie ma, toteż nie chcemy takiej religii! U was księża dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się, jak my wszyscy, pracą własnych rąk”

   ~Zainteresowany do ~Artur: Historie piszą zwycięzcy. Dlatego teraz poganie i wszelkie możliwe stare oraz starożytne kultury są dzisiaj uważane za dzicz, bezprawie i barbarzyństwo. Zupełnie jakbyśmy w tamtych czasach tylko wychodzili z jaskiń i podrzynali sobie gardła żeby ukraść sobie maczugi. Taką historię napisał kościół i krzewi tą swoją wiarę pełną napływowych zabobonów i pogańskich rytuałów, które były wystarczająco silne by trwać i przyciągające by mieć z tego korzyści. Z tego wynika także że Polska wcale II wojny nie wygrała co widać po dzisiejszej pisanej na nowo historii. Pisanej przez prawdziwych zakamuflowanych zwycięzców i cwaniaków. Ale wracając do tematu wiar – nie martwcie się. W przeciągu kilku dziesięcioleci (a może nawet nastu lat?) otworzy się nowy rozdział w życiu świata i starzy religanci osłabną do tego stopnia że historia zostanie napisana na nowo i wtedy to ta haniebna religia dostanie za swoje. I nie będzie już komu zaprzeczać tej hańby jaką wyrządzili narodom tego świata.

   ~tak budu do ~Zainteresowany: Katolstwo dostanie po łbie za te wszystkie czasy. Za tych watykańskich funkcjonariuszy, brudną politykę, mafijne machloje, setki lat morderstw i wypraw zbójeckich by niszczyć tych którzy nie chcą się pokłonić przed załganymi przedstawicielami klasy pasożytniczej. Kler jeszcze zbierze cęgi za to wszytko!!

   JozefPierd do ~historyk prawa: Przecież to głupkowaty antyklerykał. Oni wszystko co przeczytają w internecie uważają na naukowe treści.

   ~agent dołu do ~Słowianin: A to ciekawe. Prymitywne? Co Ty w ogóle wiesz o wierze Słowian? Z dotychczasowych ustaleń wynika, że to była rozbudowana, zaawansowana religia, niczym nie ustępująca innym religiom. A co do politeizmu, to zasadniczą sprawą jest ilość tak naprawdę manifestacji tego/tej jednego/jednej. Chrześcijaństwo ze swym panteonem aniołów, świętych, nie odbiega daleko od politeizmu. Dalej, co do prymitywizmu religii politeistycznych, to taki hinduizm też jest prymitywny???? Poczytaj troszkę książek. Choćby prof. Gieysztora.

   ~jk do ~agent dołu: Hinduizm nie jest prymitywny w dziedzinie duchowości (a właściwie wyższej psychologii) oraz literatury. W dziedzinie etycznej jest BARDZO prymitywny.

   ~Słowianin do ~agent dołu: Bóg chrześcijan nie jest tożsamy ze światem, a święci i aniołowie nie są traktowani jak osobne bóstwa – przynajmniej przez chrześcijan świadomych. Wszystkie te byty reprezentują zaś zasady etyczne, które u pogańskich Słowian ledwo kiełkowały (bóstwa nakazywały tylko gościnność i wierność współmałżonkowi).

   ~prfx do ~agent dołu: „Prymitywny”? Ludzie naprawdę niewiele wiedzą… Politeizm jest dla człowieka czymś naturalnym, zdecydowana większość tradycyjnych religii miała taki charakter. Chrześcijaństwo zresztą też musiało przyjąć elementy politeistyczne (kult świętych) aby nie zostać odrzucone. Poza tym w religiach politeistycznych rzadkością jest fanatyzm, nierozerwalnie związany z monoteizmem niedopuszczającym możliwości istnienia innych bogów.

   ~xx do ~prfx: Politeizm jest „naturalny”, bo naturalistyczny, czyli prymitywny. A święci i aniołowie nie mają nic wspólnego z politeizmem, bo NIE SĄ RÓWNI BOGU. Fanatyzm kierował się często wcale nie przeciw wyznawcom innego boga, tylko przeciw tym, którzy tego samego boga czcili w inny sposób (np. chrześcijanie – muzułmanie).

   ~tyle do ~Słowianin: z ciebie żaden Słowianin tyś zwykły niewolnik watykański – „zlizywacz” śmietany z kolan księdza nazywający to dobrą zabawą…. spadaj pucować gałę katabasowi niewolniku…

   ~mc2 : Jak kiedyś pogańskie to jak nazwać to co obecnie szamani KK wyprawiają.

   ~ewa : W tamtym czasie nie mieszkali tam Słowianie

   ~Artur do ~ewa: Słowianie mieszkali nad Łabą, tylko stopniowo byli spychani na wschód, aż do Odry. Pomorze, Śląsk, Wolin zamieszkiwali Słowianie. Berlin stoi na miejscu słowiańskiego grodu.

   ~Tytus : Pogańskie obrządki.? To tak jak teraz w kościele katolickim 99 % pogaństwa 1 % nauk Jezusa

   ~con : ludzie żyli sobie spokojnie, aż tu przyszli krzewiciele wiary jedynej, wysłannicy watykańscy i wyrżenli wszystkich co do nogi, i za to kocham kościół :)

   ~Jacek do ~con: Nie wyrżnęli, tylko nawrócili. I niekoniecznie przyszli z Watykanu, bo Podlasie nawracali głównie misjonarze prawosławni – w tym także etnicznych Polaków. Unici, którzy taki opór stawiali władzom przymuszającym ich do powrotu do prawosławia władzom rosyjskim w XIX w., byli właśnie Polakami obrządku wschodniego.

   ~mark do ~Jacek: Nie nawrócili tylko co najwyżej przekonali (może słowem, może przykładem, może groźbą,może terrorem). Termin „nawrócili” zakłada, ze jest jakaś jedna słuszna wiara, ale bieda w tym, ze przedstawiciele każdej wiary myślą tak o swojej. Katolik nie uzna, że przejscie na islam jest „nawróceniem się”, natomiast mahometanin tak. I odwrotnie, przejście na katolicyzm dla mahometan nie jest nawróceniem.

   ~xxx21 do ~con: Czytaj ze zrozumieniem . Datowanie znalezisk wskazuje wyraźnie na to , że grodzisko zostało zdobyte i zniszczone podczas zamieszek w 1038 r.. W związku z tym mogło być raczej tak , ze to właśnie „poganie” zdobyli grodzisko zamieszkałe przez chrześcijan. Kasztelan grodu musiał byc ochrzczony , wraz z cała swoją rodzną i załogą grodu.

   ~gf do ~xxx21: To mogło być jeszcze grodzisko plemienne, ale jego zdobycie wiązało się raczej z najazdem Rusi na państwo Masława, nie z chrystianizacją.

   ~xxx21 do ~gf: Owszem ,to też prawdopodobna wersja. Co do grodziska plemiennego… W czasach Mieszków i Chrobrego grodzisk plemiennych jako takich juz praktycznie nie było. Grodziska obronne były obsadzone przez kasztelanów i załogi wierne Piastom. Oczywiscie najczęsciej ludzie ci pochodzili z danego plemienia , ale bardziej identyfikowali się z dynastia panujacą. W zamian za przywileje i władzę lokalną przyjmowali chrzest i przysiegali wierność księciu. Jednym z takich ludzi był własnie wojewoda Masław , późniejszy odszczepieniec. Jednakże bezdyskusyjnym jest to , że do elity mogli przynależeć tylko ochrzczeni.

   ~piast do ~xxx21: Tak tak tak – to bylo grodzisko zydowskie a podli slowianie przyszli i jak zwykle wybili biedakow co do jednego, badanie DNA kosci potwierdzi ten historyczny fakt na 666%!

   ~Jotefesem : Jakie pogańskie? Po prostu obrządki innej religii. Pozdrawiam

   ~f do ~Jotefesem: Pogańskie, czytaj: przynależne do religii naturalistycznej. Na przełomie Starożytności i Średniowiecza w miastach panowało już chrześcijaństwo, a na wsi (łac. pagus) – jeszcze religie naturalistyczne, stąd określenie „pogaństwo”.

   Folkstorm do ~f: w IX wieku w żadnym z miast na terenie obecnej Polski nie panowało Chrześcijaństwo !!! Nie wypisuj GŁUPOT !

   rafikzabki do Folkstorm: on pisze o czasach powstania tego terminu w Europie…. a pogańska mocno bo składali ofiary z ludzi…jęśli to faktycznie kości fundacyjne grodziska a nie jakichś ofiar po prostu…

   ~edek do rafikzabki: Ofiary z ludzi u Słowian?????

   ~hj do ~edek: Owszem, były. Rzadziej, niż u innych ludów, ale wynikało to z samej logiki politeizmu.

   ~edek do ~hj: Z logiki politeizmu?????????????????????? Daj dowód na poparcie tych Twoich twierdzeń.

   ~robal do ~Jotefesem: Co za bzdury – jedno z najstarszych grodzisk z IX w.! Na Podlasiu Haćki powstały już w VI w., a sądzę, że takich grodzisk jest więcej.

   ~koja : Niezbity dowód na to, że mamy do czynienie z przodkami – kanibalami !

   ~POZDRO : NASZA RELIGIA PRZEGRAŁA Z RELIGIĄ ŻYDOWSKĄ ,NIE BEZ WALKI ALE ROSYJSKIE ZŁOTO I 500 NIEMIECKICH MIECZY PRZEKONAŁO NAS OSTATECZNIE

   ~heh do ~POZDRO: Chrześcijaństwo nie jest religią żydowską, tylko uniwersalną, którą współtworzą ludzie wszystkich kultur. To, że powstało wśród Żydów, to przypadek (złośliwi twierdzą, że Bóg chciał w ten sposób pokazać, jacy Żydzi są beznadziejni…)

   ~w2 do ~heh: To już buddyzm bardziej jest religią uniwersalistyczną. Chrześcijaństwu daleko do uniwersalizmu. Gdyby Jezus powiedział że prawo żydowskie nie jest najważniejsze, że można w innych tradycjach chwalić jednego boga to bym jeszcze był skłonny w uniwersalizm uwierzyć. nawet jak weźmiemy najbardziej liberalne obrządki protestanckie to nacisk na „jedynego syna boga Jezusa” jest za duży.
   Uniwersalistyczna religia powinna mówić o wieli mesjaszach, prorokach wcieleniach boga w różnych miejscach i w różnym czasie.

   ~pozdro do ~heh: Jezus swoje słowa kierował do żydów i dla nich tworzył swoją religię otwarcie na nieżydów nastąpiło dużo później przez pawła zresztą nie bez sprzeciwów

   • Słowiaństwo to Buddyzm Mahajany. Ale prędzej świat się skończy niż w to ludzie uwierzą. ;)

   • Ktosiu,

    buddyzm czy nie buddyzm… cos w tym jest bo, To samo do mnie przyszlo jak mialem ze 12-13 lat… i juz tak zostalo.
    Czy Slowianie uczyli Buddystow/PrzeBudzonych, czy Buddysci/PrzeBudzeni uczyli Slowian… skoro to jedno i to samo… jakie ma to znaczenie? Cieszmy sie z Naszego Dziedzictwa i Pieknej Indoeuropejskiej/Slowianskiej Tradycji i z calych sil odkrywajmy jej dzieje, bo nie ma nic piekniejszego od Niej!!!

    SLAWA NASZYM PRZODKOM – SCYTOM I NASZEJ INDOEUROPEJSKIEJ/SLOWIANSKIEJ TRADYCJI!!!

    P.S.
    Musze miec ich krew w sobie, bo jakis takie szybki w gniewie jestem… i od razu bym za jaka by nie byla bron chwytal…
    i gdzies w dal gnal… wrogow Indoeuropejskie/Slowianskiej Tradycji… hehehe :-)

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s